Polscy pływacy oraz style pływackie.

1. Poprawia strukturę mięśni.

Pływanie jest znakomitym sposobem nabywania kondycji, wzmacniania siły i napięcia mięśni, szczególnie w porównaniu z innymi ćwiczeniami aerobowymi.
Weźmy takie bieganie. Biegacz pokonuje tylko opór powietrza, podczas gdy pływak przedziera się przez wodę, która jest od powietrza gęstsza. Oznacza to, że każdy ruch ręką, każdy wyrzut nogi kosztuje go znacznie więcej wysiłku. Biegacz buduje przede wszystkim mięśnie nóg, a pływacy wykorzystują znacznie więcej grup mięśniowych.

2. Wzmacnia serce.

Pływanie rozbudowuje i rzeźbi nie tylko dobrze widoczne mięśnie - tricepsów, klatki i brzucha - ale wzmacnia też najważniejszy mięsień w naszych ciałach - serce. Jak wszystkie inne ćwiczenia aerobowe poprawia efektywność krążenia, a także - jak wskazują badania z Columbia University Medical Center - zwalcza nadmierną odpowiedź zapalną organizmu, która może być przyczyną choroby wieńcowej.

3. Spala nadmiar tłuszczu.

Każdy wie, że pływanie jest świetnym sposobem spalania kalorii, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak świetnym. Tymczasem na basenie możemy zużyć tyle energii co podczas skoków przez płotki. 10 minut pływania żabką pochłania 60 kcal, na grzbiecie - 80 kcal, kraulem - 100 kcal, a motylkiem - nawet 150 kcal. Dla porównania: 10 minut biegu pozwala spalić 100 kcal.

4. Ćwiczy układ oddechowy.

Pływanie zwiększa objętość płuc i uczy poprawnych technik oddychania. Oddychanie podczas pływania staje się ćwiczeniem, które usprawnia mięśnie poruszające przeponę, gdyż większy opór i nacisk wody wymagają silniejszego wydychania powietrza.

5. Sprawia, że mądrzejesz.

Według "Journal of Physiology" podczas zanurzenia w wodzie aż o 14 proc. wzrasta intensywność przepływu krwi w naczyniach mózgowych.

6. Cofa zegar biologiczny.

Wiek biologiczny regularnie pływających ludzi jest do 20 lat niższy, niż można by to wnioskować z ich dowodów osobistych. Pływanie sprawia, że ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, wydajność układu krążenia, ośrodkowy układ nerwowy, funkcjonowanie poznawcze, masa mięśniowa i biochemia krwi pozostają młodsze niż metryka.

7. Zwiększa gibkość i zwinność.

W odróżnieniu od typowych ćwiczeń wykonywanych przy różnych urządzeniach na siłowni, które zazwyczaj obciążają pewną konkretną grupę mięśni, pływanie jest wysoce ogólnorozwojowe.
Wymaga wykonywania szerokiego zakresu ruchów jednocześnie, co pomaga w utrzymaniu elastyczności stawów i więzadeł. Ramiona zataczają szerokie ruchy, biodra poruszają całą długością nóg, głowa i kręgosłup wykonują serie skrętów.

8. Zmniejsza objawy astmy powysiłkowej.

Nic nie jest tak deprymujące jak trudności ze złapaniem oddechu. Na siłowni ćwiczymy w duchocie i wysuszonym powietrzu, bieganie na dworze wiąże się z kolei z atakiem pyłków i innych alergenów. Chodząc na basen, astmatyk oddycha nawilżonym, przyjaznym dla dróg oddechowych powietrzem.



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl